کتاب فرهنگ تطبیقی گویش کردی ایلامی با زبان ایرانی میانه(پهلوی اشکانی وپهلوی ساسا

یکی از کتابهای جدید انتشار یافته در ارتباط با زبانهای باستانی ایران که  بنده پس از بیان تاریخچه مختصری از تاریخ و زبان استان ایلام قبل از اسلام با استفاده از منابع گوناگون به تطبیق گویش کنونی کردی ایلامی با زبانهای پهلوی اشکانی و ساسانی پرداخته ام و در پایان نتایج به دست آمده را  با ریشه شناسی زبانها بیان نموده ام.

نمای جلد کتاب

مشخصان نشر: 

 فرهنگ تطبیقی گویش کردی ایلامی با زبان ایرانی میانه ( پهلوی اشکانی و پهلوی ساسانی) به انضمام تاریخ و زبان استان ایلام قبل از اسلام. علیرضا اسدی.ایلام:انتشارات جوهر حیات،1391.

/ 21 نظر / 66 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کوردساسانی

«بدلیسی»نیز در شرفنامه (تاریخ مفصل کردستان) در مورد لفظ كُرد می‌گوید: «لفظ كُرد تعبیر از شجاعت است چراکه اکثر شجاعان روزگار و پهلوانان نامدار از این طایفه برخاسته‌اند، مانند رستم زال که در ایام حکومت پادشاهی کی‌قباد می‌زیسته از طایفه‌ی اکراد بوده و چون تولد او در سیستان بوده‌، به رستم زابلی اشتهار یافته است. و کسانی چون آرش کمان‌گیر(در زبان کردی آرش به معنی آتش سیاه می‌باشد، آرش مخفف کلمه‌ی آررش است، آر به معنی آتش و رش نیز به معنی سیاه)، فریدون(فریدون در زبان کردی به‌ معنای عالم، دانشمند و کسی‌ که بیشتر می‌داند است، فری(فره) به معنی خیلی‌زیاد و دون به معنی دانستن و فهمیدن)، بهرام چوبین، میلاد و فرهاد کوه‌کن همگی كُرد بوده‌اند.»

کوردساسانی

«استرابون» جغرافیدان و مورخ یونان باستان در چند قرن پیش از میلاد درباره‌ی چگونگی تربیت و پرورش بدنی جوانان كُرد می‌نویسد: «جوانان پارسی(اینجا منظور ایرانی است، چون در آن زمان یونانیها ایران را به خاطر مرکزیت شهر پارسه یا تخت‌جمشید، پارس می‌نامیدند) را چنان تربیت می‌كنند كه در سرما و گرما و بارندگی، تاب و توان داشته،‌ ورزیده باشند. شب در هوای آزاد به حشم داری بپردازند و میوه‌ی جنگلی مثل بلوط و... بخورند، اینها را كردك (kardak) گویند. مردم کردک از غارت زندگی می کنند و کردک به معنی دلیر است».

کوردساسانی

ارسطو در فلسفه زندگی انسانها بر این باور است که هر کس به آب و خاک وطن خود بی تفاوت باشد بی شک برای ناموس خودش هم بی لیاقت است اگر در موقعیتی قرار گیرد راحت تسلیم می شود و این با تجربه ثابت شده است پس بخاطر پول و مقام همکاری با بیگانه گان هیچ دلیلی.... قابل توجیه نیست؟

کوردساسانی

دانشمندان و محققین از نظر نژاد شناسی ساختمان بدنی كُردها ار بدین گونه مشخص نموده اند: كُردها بلند قامت اند و به طور كلی 83 در صدقد كردها از حد متوسط یعنی از 165 سانتی متر بیشتر است. از لحاظ اندازه جمجمه صرف نظر از اختلافات جزئی كه بین محققین وجود دارد عموما كُردها را از تیپ (براكسیفال ) تشخیص داده اند. حد متوسط نسبت بین عرض و طول جمجمه كردها 78 است. اندازه زاویه بینی اكثر كردها 70 است و بدین ترتیب از تیپ ( لبتورینین ) به شمار می آیند. از لحاظ شكل صورت و قیافه از تیپ ( لیتوپروزوپ ) هستند. یعنی صورت كشیده و موزون دارند. موی كُردها صدی هشتاد و دو مشكی پرپشت و بقیه بلوطی رنگ است و اغلب لب و دهان كوچك دارند. از لحاظ بنیه جسمانی تندرست و زورمند و چابك هستند.

کوردساسانی

صلاح‌الدین ایوبی کسی است که با شجاعت توانست در برابر صلیبی‌ها که قصد غارت و اشغال سرزمین شام به خصوص بیت‌المقدس را داشتند با درایت و حکمت، ایستادگی کند و مانع تسلط آنان بر دیار شام شود. این فرمانده‌ی زبده توانست نقشه‌ی شوم استعمار آن زمان را نقش بر آب کند و نهایتاً خسارت زیادی بر آن‌ها وارد آرد و موجب شود که شکست خورده و عقب‌نشینی کنند. لازم به ذکر است که حضور صلاح‌الدین ایوبی باعث شد، استعمار غرب بیش از ۵۰۰ سال به تأخیر بیفتد.

کوردساسانی

کلنل دوهوسه در سال 1863 گفت: سر بزرگ و عضلات قوی و موهای سیاه و ابرو گسترده، کردها کاملا به ساسانیان باستانی همسان است.

کوردساسانی

تاریخ نویسان و موسیقی دانان معروف جهان معتقدند که کردستان مهد تمدن موسیقی جهان به حساب می‌آید.گزنفون تاریخ نویس یونانی در این‌باره نوشته است:در سال ۴۰۱ قبل از میلاد، بعد از حمله یونان به ایران و شکست [ کورش صغیر ] از برادرش اردشیر دوم،هنگامی که لشکر یونان قصد بازگشت از کردستان را داشت،کردها در حالی که نغمه‌ها و سرودهای دسته‌جمعی می خواندند یونانی‌ها را مورد حمله قرار دادند.گزنفون افزوده است،که چگونه کردها در آن زمان با هنر موسیقی آشنایی داشتند و حتی از آن در جنگ‌ها هم استفاده می‌کردند.در ویژه‌نامه موسیقیایی ” فاسکه که ” که در فرانسه منتشر می‌شود،آمده است که ایران قدیم و سرزمین “میسوپوتامیا” یعنی جایگاهی که کردها اکنون در آن سکونت دارند،قدیمی‌ترین مهد موسیقی جهان بوده است.به نوشته این نشریه،تمام ملودیهای ایرانی در اینجا منظور ایرانی بودن ملودیها است، یعنی جایی که فرهنگ آریایی در آنجا حضور داشته است- نه مرز جعرافیایی و سیاسی ایران کنونی در جهان بی‌همتا و بی‌نظیر است.قوم کرد به عنوان یکی از قدیمی‌ترین اقوام آریایی به علت بهره بردن از فرهنگ غنی ایرانی دارای اصیلترین موسیقی و ملودیهای جاودان و بزرگ است.

کوردساسانی

اردلان" نام قدیم کردستان بوده است که در زمان رضاشاه تغییر یافت و همچنین نام کهن ترین و قدرتمندترین ایل کردایران میباشد که بیش از 700سال برتمامی مناطق کردنشین امروزی ایران، ترکیه،عراق وسوریه که همگی این مناطق جزو خاک ایران بوده اند حکومت میکردند. ازمهمترین سلاطین اردلان میتوان از: هه لو خان اردلان (معاصرشاه عباس صفوی که جنگهای فراوانی نیز با شاه عباس بزرگ داشت که شاه عباس نتوانست هه لوخان راشکست دهد) خان احمدخان اردلان(فاتح بغداد) سلیمان خان اردلان(موسس سنندج) سبحان ویری خان اردلان(سردارسپاه نادرشاه افشار) حسنعلی خان اردلان(رقیب کریم خان زند درژادشاهی ایران) امان الله خان اردلان(حاکم بانفوذ کردستان که شهرهای کردستان درزمان اوگسترش یافتند.مسجدجامع سنندج،پل قشلاق،حمام خان،مسجد دارالامان،عمارت خسروآباد و... ازآثار به جای مانده از وی میباشد) درود بر خاندان کهـــــــــــــــن و با افتخار اردلان بی شک اردلان ها تنها دودمان و یگانه طایفه کُرد،ایرانی در جهان است که دارای شجره نامه هزار ساله دقیق و تاریخی پر افتخار است کردهای اردلانی به عنوان تنها اصیل زادگان باقی مانده ایران و کُرد و از نوادگان اردشیر بابکان هست

کوردساسانی

در کتاب التنبیه و الاشراف،آمده است که كُردها از نسل کرد پسر اسفندیار پسر منوچهر پیشدادی هستند.

کوردستان

سلام آقای اسدی بسیار سپاس گذارم از تلاش بی شائبه و عالمانه جنابعالی در مورد فرهنگ و زبان مردم ایلام. بنده کتاب شما را در اختیار ندارم و پرسشی از شما دارم. همانطور که می دانید کردها و به ویژه مردم ایلام پیش از ورود آرایایی ها به ایران در این سرزمین ساکن بوده اند آیا به نظر شما تاریخ پیدایش یا زندگانی مردم ایلام به دوره‌ی اشکانی و ساسانی محدود می شود یا اینکه به هزاره سوم پیش از میلاد. سپاس